Jak rozpoznać czym się chcemy zajmować w życiu

rozwoj_osobisty. agnes. jpgNiestety mam aktualnie pracę za którą nie przepadam ale pracuję tam z innych powodów – stabilności, pensji i wiem że jest to przejściowe. Kiedyś, za jakiś czas to się skończy. Plan jest, a teraz ta praca bardzo mi pasuje.Natomiast wiem co chcę i lubię robić, jest tego kilka zawodów – w niektórych już pracowałam i dużo mi dawały. Jakieś półtora roku temu zaczęłam zastanawiać się co powinnam robić, stałam na zakręcie, byłam dłuższy czas bezrobotna a wszystkie koleżanki wokół mnie poleciały robić test tzw kompas kariery, lub inaczej Career Direct. W końcu, po długim namyśle ja też się zdecydowałam.

Nie jest to post sponsorowany, he he, raczej za mało osób czyta mojego bloga żeby był. Ale polecam ten test z całego serca, dużo się o sobie można dowiedzieć, mnie utwierdził w kilku moich wyborach i dał mi nowe pomysły na siebie. Jedyny i bardzo dużo minus to cena – kilkaset zł za dwugodzinny test i potem osobiste spotkanie z trenerem który omawia wyniki. Droga impreza ale lepiej wydać na to niż np ubrania.

Tutaj też muszę dodać że jest to jedyny mi znany test rozwoju osobistego który bierze pod uwagę wartości religijne. Wszyscy trenerzy są chrześcijanami i wyznają wartości chrześcijańskie.

Sam test polega na tym że się dostaje dostęp do specjalnego portalu na którym się odpowiada szczerze na mnóstwo pytań z czterech obszarów – osobowość, zainteresowania, talenty i wartości- mi to zajęło ponad 2 godziny. Oprócz tego wysyła się swoje CV trenerowi i ew inne zrobione kursy i prace. Trener analizuje wyniki i odpowiedzi i zaprasza na spotkanie które też trwa około dwóch godzin gdzie przedstawia kilka obszarów lub zawodów w których człowiek się będzie dobrze czuł i wykorzystywał swój potencjał.

Miałam z tego dużo radości – utwierdziłam się że jednak (po kilku zmianach) moje studia dobrze wybrałam; pracownik socjalny wyskoczył jako jedna z opcji do której się świetnie nadaje. Było to bardzo miłe wiedzieć że dobrze siebie znam i wsłuchuje się w swoje potrzeby. Aktorką mogę być ale za dużo mnie to stresu kosztuje. Kto nie czytał wyznań bezrobotnej aktorki to zapraszam.

Dowiedziałam się też jakie inne zawody mogłabym wykonywać i dało mi to dużo do myślenia. Prawda jest taka że praca jako pracownik socjalny w Polsce jest nisko płatna i na ogół bardzo stresująca, a ja stresu muszę unikać za wszelką cenę. Oprócz tego trudno znaleźć sensowną pracę bo jest ich mało. Jedyna dobra i sensowna praca socjalna jaką miałam w Polsce, to taka do której musiałam dojeżdżać dwie godziny..Pracowałam tam prawie dwa lata ale w końcu miałam dosyć. Byłam wykończona, a moje zdrowie się zrujnowało. Na zachodzie taka praca wygląda inaczej niż tu..

Mam plan na studia podyplomowe już niedługo, żeby dorobić sobie zawód i bardzo mnie to ekscytuje. Zastanawiałam się nad paroma ale w końcu wybór stanął na najbardziej „chodnym” z potencjalnych zawodów. A inne mam gdzieś w zanadrzu. Wiadome jest że mi najbardziej odpowiadają elastyczne godziny pracy. Powinnam pracować z ludźmi i nadaję się do różnego nauczania, pomagania, rozwiązywania problemów 🙂 Cieszy mnie to że wiem i studia już wybrane.

 

 

zdjęcie z internetu

 

 

 

 

 

Categories: Inne, Lifestyle, Religia

  • A o jakich dodatkowych zawodach myślisz?

    • Lektor, nauczyciel, psycholog i jeszcze parę innych 🙂

  • Hmm, nie polegałabym na teście a raczej na swojej wiedzy, intuicji i pasji. W życiu nie wydałabym kilkuset złotych na ten cel, ale rozumiem, że mogą być osoby, które właśnie tego potrzebują.

    • Nie zgadzam się w zupełności 🙂 Pasja pasją ale mało kto ją ma, a jak się ma (miałam) to do niczego nie zaprowadziła bo nie była zgodna ze wszystkimi obszarami mojego życia. Mało kto wie gdzie się najbardziej spełni. Ja miałam tą wiedzę o sobie że wybrałam studia które były w zgodzie ze mną, ale już przy wyborze studiów podyplomowych bardzo się wahałam i test bardzo pomógł.