Krystyna córka Lavransa – o odpowiedzialności

Zawsze się zastanawiałam co ta Melania Borejko ze słynnej Jeżycjady widziała w „Krystynie córce Lavransa”.  W końcu zdecydowałam że  po prostu muszę przeczytać i sama zobaczyć czy Lavrans rzeczywiście jest ideałem mężczyzny. Książka o życiu prawdziwym.  Skandynawski klimat. Trzy tomy: Wianek, Żona oraz Krzyż napisane przez norweską pisarkę – Sigrid Undset.

Czytałam zaraz po moim ślubie i z racji tego że nasze początki małżeńskie były trudne, dała dużo ukojenia. Wianek, żona i krzyż. To nie jest tak że jak wianek to tylko szczęście a potem tylko krzyż. Radości są w powieści przeplatane cierpieniem. Chociaż oczywiste że bycie żoną a później matką dodaje ciężaru życiu. Odpowiedzialność, akceptację swojego losu życia.
Ta książka nauczyła mnie wartości nie pamiętania złego i nie licytowania się zawsze „kto pierwszy ma podać rękę na zgodę”. Jest tam też aspekt religijny; wiara daje siłę do walczenia codziennie od nowa, do zwracania się ku Bogu w trudnych chwilach.
A Lavrans? Nie, dla mnie to nie jest ideał mężczyzny natomiast jest to mężczyzna który się bardzo starał i pracował nad sobą. Najbardziej jednak rozumiem Krystynę. Taka prawdziwa, szamocącą się jak ja.
 zdjęcie z internetu – nie roszczę sobie do niego żadnego prawa

Categories: Książki, Lifestyle, Religia